ОДРЖАН 6. МЕЂУНАРОДНИ КЊИЖEВНИ ФЕСТИВАЛ „ИНЂИЈА ПРО ПОЕТ“

У Инђији је, од 8. до 13. септембра, одржан шести по реду Међународни књижевни фестивал – ИНЂИЈА ПРО ПОЕТ 2022.

Добитник Главне награде фестивала ГРАН ПРИ ПРО ПОЕТ ове године је српски песник Иван Негришорац. Награда је лауреату уручена на свечаности отварања фестивала Инђија Про Поет у четвртак, 8. септембра, у 19 сати, на летњој сцени Куће Војновића.

ИНЂИЈА ПРО ПОЕТ 2022 у своме шестом издању угостила је 56 књижевника, књижевних преводилаца и кантаутора из 20 држава.

Традиционални фестивалски програм „Књижевни меридијани“ одржан је током две вечери, 9. и 12. септембра, у Народној библиотеци „Др Ђорђе Натошевић“, док је „Књижевна радионица Кордун“, у истом простору, одржана у недељу, 11. септембра. Учесници фестивала одржали су и књижевне часове у основним школама инђијске општине, а наступили су и у Келтском селу у Инђији, у Новом Саду код споменика Јовану Јовановићу Змају и у Београду у Кући Ђуре Јакшића у Скадарлији.

Специјалне повеље фестивала ИНЂИЈА ПРО ПОЕТ 2022 уручене су писцима Месту Шенолу из Турске, Густаву Вага Мансили из Шпаније, Дебасишу Парашару из Индије, Димитрису П. Краниотису из Грчке и Ана Марији Дел Оли из Италије.

Фестивалом  ИНЂИЈА ПРО ПОЕТ 2022 желимо, као и претходних година, да афирмишемо српско књижевно стваралаштво и упознамо јавност са савременом књижевношћу у свету, а Србију да представимо као земљу са озбиљним потенцијалом организовања манифестација у области културе.

Организатори Међународног књижевног фестивала ИНЂИЈА ПРО ПОЕТ 2022 су Удружење „Мој Срем“, Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ из Инђије и Културни центар Инђија, а покровитељ је Општина Инђија.