Loading

ИЗДАВАЧКА ПРОДУКЦИЈА БИБЛИОТЕКЕ У 2021. ГОДИНИ

Почетак издавачке делатности Народне библиотеке „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији наслања на организовање стручно-научног скупа Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића. То је година 1983, а први објављени наслов је Прилози српској библиографији 18. века. Уредно су објављивани Зборници радова „Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића“  након сваког одржаног скупа библиографа.

Од 1991. године наступа ширење издавачке делатности Библиотеке ван оквира библиографије. Започет је обиман и веома значајан посао на објављивању публикација са завичајним обележјем. Публикована су репринт издања књига проте Радослава Марковића, књиге о историји Инђије истакнутих аутора попут академика Славка Гавриловића, Мирјане Лесек и Љубомира Иванчевића, књижевна дела библиографа и библиотекара Душана Панковића, стручне књиге из области физике проф. др Вјекослава Сајферта и многе друге. Комплетан преглед издавачке продукције Библиотеке можете погледати на https://www.bibliotekaindjija.rs/izdavacka-delatnost/

У години која је на измаку, Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ објавила је неколико наслова.

Чудесни свет поезије инђијске песникиње и професорке музичке уметности Миреле Јаковљевић сакупљен је у два овогодишња наслова – Нагде у времену и Све те још чека. И даље је Мирелина лирика пуна љубави, чежње, сећања, снова, туге. Рецензентиња ових збирки, Наташа Косановић каже да су Мирелине песме „оно што треба уморној души, али и души која се нада, која воли.“ Мирела Јаковљевић објавила је досад седам књига поезије, а заступљена је у бројним зборницима поезије.

Након књиге Првих 20 година – Историјат инђијског rock’n’rolla Јована Бате Божића и Станка Матијевића, коју је Библиотека објавила 2017. године, ове године следи својеврсни наставак Свирали смо шездесетих : прича о једној младости.  Аутори Радивој Поповић – Раде и Јован Божић – Јова, полазећи од сећања и носталгије, о музичкој сцени шездесетих година причају једноставно и природно. Кроз разне догађаје тог сада већ давног времена присетили су се и записали имена музичара који су свирали у групама Микроби и Брилијанти, свирки по разним местима у Београду, водећи рачуна да забележе и инструменте на којима су свирали. „Са данашње тачке апсолутне превласти комерцијалне музике, пионирски дани рокенрола у Југославији делују нестварно и бајковито“, истиче рецензент књиге Александар Мијалковић, и сам некадашњи активни учесник те сцене, али као новинар. Тај сентимент и носталгија сачувани су овој књизи.

Као и ранијих година, Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији издавач је Зборника радова учесника Међународног књижевног фестивала Инђија Про Поет, чији су организатори Удружење „Мој Срем“ из Крчедина, те инђијска Библиотека и Културни центар Инђија, а под покровитељством Општине Инђија. Пети фестивал Инђија Про Поет одржан је од 6. до 9. септембра ове године и окупио је многобројне песнике из целог света, чије песме су објављене у овом Зборнику.

Ана Вукајловић у жижу наше просветне и културне јавности доспела је постављајући са великим успехом драмске комаде са ученицима у Основној школи „Петар Кочић“, у којој је предавала српски језик. Сама је писала драмске текстове за децу, те их објавила у својој првој књизи Хајдемо на позорницу, коју је објавио новосадски издавач Прометеј, 1996. године. Прозу за одрасле пише одавно, а прву књигу тог жанра Брисање суза објавила је 2006, затим следе Неко у пролазу (2010), На чудесном путу (2013), Не знам шта ми би (2015), Сенке љубави (2019). Управо је објављена најновија књига Ане Вукајловић Шапат душе. Издавач свих Аниних књига је Народна библиотека „Др Ђорђе Натошевић“ у Инђији. „Из сваке странице романа избија спознаја да искреност и доброта дају снагу и утиру пут ка срећи која дође кад тад“, каже у рецензији Зорица Гарашанин Стефановић, професор књижевности и новинар, те наглашава да су нам „у времену великих страховања која нас окружују, вера, љубав и нада потребнији него икад“.

Зборник радова „Сусрети библиографа у спомен на др Георгија Михаиловића 2020 планирано је да буде објављен до краја календарске године, а садржи стручне и научне радове из области српске библиографије. Предвиђено је било да радови буду саопштени на 22. Сусретима библиографа, у новембру 2020. године, али скуп није одржан због пандемије вируса SARS-CoV-2. Поред седамнаест стручних и научних радова, Зборник садржи текст о Љиљани Клевернић, добитници Награде „Душан Панковић“, те библиографију уважене колегинице и њену Реч захвалности за значајно признање које јој је додељено.